środa, 27 czerwca 2012

Pudding ryżowy


Czyli stary dobry ryż na mleku, jaki pamiętamy z dzieciństwa :) Ja co prawda pamiętam go raczej w wersji kupnej- w formie deserku, z różnymi sosami do wyboru. Uwielbiałam ten moment, gdy Mama go przynosiła do domu (prawie tak samo, jak kupny budyń czekoladowy z bitą śmietaną) i zawsze wydawało mi się, że jest to danie baaaardzo trudne w przygotowaniu, skoro ani Rodzice, ani Babcia nie potrafią go zrobić samodzielnie we własnej kuchni. Mniej więcej 4-5 lat temu moje życie się zmieniło- okazało się, że to tradycyjny angielski deser, którego proces przygotowania nie różni się nadto od procedury ugotowania ryżu na obiad. Jamie Oliver podsunął przepis na pudding (który nie różni się za bardzo u innych kucharzy) i na "szybki dżem" truskawkowy do podania razem z nim. Ugotowałyśmy go z Mamą i się w nim zakochałyśmy (w puddingu, nie w Oliverze).  Domowy ryż na mleku jest milion razy smaczniejszy od tego sklepowego (to chyba oczywiste...), a jedzenie go póki jest jeszcze gorący, posypanego cynamonem i dodatkową porcją cukru ma działanie terapeutyczne w chwilach totalnego doła emocjonalnego. Dzięki niemu świat staje się przyjaźniejszy, a na naszych twarzach w końcu pojawia się uśmiech. Zaraz, zaraz... czy to się przypadkiem nie nazywa comfort food? ;)


Pudding ryżowy
ilość dla 3-4 osób, ale wartości można dowolnie modyfikować, wystarczy zachować odpowiednie proporcje
  • 1 szklanka ryżu,
  • 5 szklanek mleka,
  • laska wanilii lub naturalny ekstrakt waniliowy lub cukier waniliowy (prawdziwa wanilia dużo wnosi do tego deseru, warto się na nią od czasu do czasu skusić; tym razem jej nie miałam, użyłam więc cukru waniliowego oraz mleka sojowego z wanilią, które równie dobrze się sprawdziły),
  • cukier do smaku,
  • słodka śmietanka do smaku (opcjonalnie),
  • dodatki do wyboru: cynamon, przyprawa do piernika, rodzynki lub inne suszone owoce, płatki migdałowe, wiórki kokosowe, świeże owoce pokrojone na kawałki lub zmiksowane na puree, dżemy i konfitury, sosy: czekoladowy, karmelowy, waniliowy..., etc.
W garnku podgrzej mleko z laską wanilii (jeśli używasz cukru lub ekstraktu, dodaj je na końcu). Kiedy zacznie wrzeć, wsyp do niego ryż, zamieszaj, przykryj i gotuj na małym ogniu ok. 25-30 minut. Od czasu do czasu przespaceruj się do garnka z ryżem, pogadaj sobie z nim, zamieszaj parę razy, żeby się chłopak do dna nie przykleił (w wersji dla control freak'ów takich, jak ja: stój przez pół godziny nad garnkiem i z czułością i podziwem obserwuj, jak ziarenka wchłaniają płyn). Po mniej więcej 20 minutach spojrzysz do garnka i stwierdzisz zapewne: "Nie ma opcji! Ta papka nie zgęstnieje!". Ale spokojnie- gdy wrócisz tu za 5-10 minut i porządnie zamieszasz zawartość garnka, ze zdziwieniem uznasz, że jednak "to coś" wygląda już jak pudding (ja mam tak za każdym razem, gdy gotuję to cudo). Kiedy już dokonasz tego właśnie odkrycia, zdejmij garnek z palnika (jest to dobry moment, by wrzucić suszone owoce, jeśli ich używasz) i odstaw na 1-2 minuty, by ziarenka ryżu, które przed chwilą maltretowałaś/eś mieszając energicznie łyżką, miały szansę uspokoić się i odpocząć. Po tym czasie dodaj cukier, przyprawy (jeśli używasz) i odrobinę słodkiej śmietanki- nie jest to konieczność, ale te kilka łyżek nadaje puddingowi jeszcze bardziej kremowej konsystencji, a poza tym ja wolę bardziej "lejący" ryż, więc takie rozwodnienie konsystencji mi odpowiada (mleko pewnie też by się nadało). Przełóż do miseczki, posyp jeszcze odrobinką cukru lub udekoruj świeżymi owocami (pokrojonymi lub zmiksowanymi) albo polewą. Dobrym patentem jest też posypanie wierzchu puddingu cukrem i podpieczenie do pod grillem piekarnika przez kilka sekund, by utworzyć chrupiącą skorupkę, jak na creme brulee.

ALE! Jeśli nie masz 30 minut, a bardzo potrzebujesz emocjonalnego otulacza w postaci puddingu ryżowego, możesz go przygotować w 5 minut!

Pudding ryżowy na szybko
składniki na 1 porcję

  • 1 szklanka mleka,
  • 1-2 łyżki mąki ryżowej (nie musi być drobno mielona),
  • cukier waniliowy i zwykły do smaku.
W garnuszku umieść mleko i mąkę. Podgrzewaj na małym lub średnim ogniu, stale mieszając, by nic nie przywarło do dna. Kiedy masa zawrze, pogotuj ją jeszcze chwilkę (1 minutę), zdejmij z palnika, dodaj cukier. Przelej do miseczki lub kubeczka i delektuj się pysznym mleczno-ryżowym budyniem ;)



 

   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...